Wykład o. Wojciecha Jędrzejewskiego, który odbył się 10 maja 2023 r. zakończył w Klubie Myśli św. Jana Pawła II wiosenny cykl rozważań poświęcony przemianom jakie zachodzą obecnie w Kościele w Polsce i na świecie. Zakonnik z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi w wykładzie zatytułowanym „Jak pokonać kryzys wiary” przedstawił przyczyny obecnego kryzysu w Kościele oraz wskazał niełatwą drogę procesu naprawczego.
Jako pierwszą przyczynę kryzysu wiary kaznodzieja wymienił poczucie zawodu w osobistej relacji z Bogiem. Przywołane tutaj zostały dwie postaci biblijne: Abraham, który bardzo długo nie mógł doczekać się potomstwa, mimo obietnic otrzymanych od Boga (Rdz.15.) oraz św. Piotr, który dopiero po zmartwychwstaniu otrzymał od Jezusa władzę pasterską. Prelegent przywołał w tym momencie przejmującą scenę z nad jeziora Genezaret, kiedy Jezus zadaje Piotrowi pytanie „Szymonie synu Jana czy miłujesz mnie? …Paś baranki moje” (J.21.) Obydwa przywołane fragmenty Pisma św. dowodzą, ze Bogu należy ufać bezgranicznie.
Jako drugą przyczynę kryzysu wiary kaznodzieja przedstawił osądzanie Kościoła jako wspólnoty. Przywołane tutaj zostały trzy zdarzenia z Pisma św. – sytuacja Izraelitów na pustyni, kiedy zaczęli szemrać przeciwko Mojżeszowi (Wj.16.), bunt hellenistów o zaniedbywaniu wdów przy rozdawaniu jałmużny (Dz.6.) oraz niewłaściwe zachowania podczas sprawowania obrzędów Wieczerzy Pańskiej (1Kor.11.). Przywołując te historyczne wydarzenia kaznodzieja nie stronił od nieprawidłowości, których obecnie doświadczamy w Kościele. Zostały one wyartykułowane omówione i podsumowane. Zdaniem o. Wojciecha Jędrzejewskiego zawiedliśmy wszyscy po trochu a przełom może nastąpić po solidnej diagnozie i szczerej rozmowie o tym kryzysie. Ludzi, którzy zgorszeni odstąpili od wiary nie należy nazywać wrogami Kościoła.
Ostatnią przyczynę kryzysu wiary dominikanin widzi w nas samych – w mojej postawy wobec Kościoła. Ta część spotkania była prowadzona w formie dyskusji z uczestnikami. Było wiele pytań jak można przemówić do osób często bardzo bliskich, które odwróciły się plecami i postanowiły wystąpić z Kościoła lub zaniechać praktyk religijnych. Dyskusja trwała długo i doprowadziła do konkluzji, że jest i będzie to długi proces, w który muszą się zaangażować wszyscy ochrzczeni.
W wykładzie uczestniczyło ponad 25 osób. th