Wykład ks. prof. Dariusza Patera

Z okazji XXIV Dnia Papieskiego, którego hasło brzmiało „Św. Jan Paweł ll . Ewangelia starości i cierpienia”, Klub Myśli św. Jana Pawła II zaprosił do Gdyni wykładowcę Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, specjalizującego się doradztwem psychologicznym osobom cierpiącym z powodu samotności, starości i chorób onkologicznych. Jego wykład był oparty nie tylko na wiedzy teoretycznej ale był przeplatany osobistymi doświadczeniami, z którymi spotyka się na co dzień. Ważne miejsce w tym wykładzie zajęło cierpienie. Ks. Pater omówił jego sens, przyczyny i rodzaje, zwrócił uwagę na chrześcijańskie rozumienie cierpienia oraz mocno podkreślił to, że osoba cierpiąca potrzebuje wsparcia, towarzyszenia bliskiej osoby. Rokowanie powrotu do zdrowia osoby opuszczonej jest utrudnione. Podsumowując ten temat wykładowca postawił 2. tezy : po pierwsze, że cierpienie nie uszlachetnia lecz upokarza i że należy go maksymalnie ograniczać oraz, że w Kościele za mało słyszymy o dbałości o ciało, a człowiek jest istotą holistyczną złożoną z ciała, duszy i psychiki.

W drugiej części swojego wykładu Ks. Pater zajął się starością, określając ją jako proces naturalny i nieodwracalny. Człowiek w podeszłym wieku powinien jak najwięcej korzystać z ruchu najlepiej na świeżym powietrzu, bo czynność ta stymuluje pracę mózgu, podtrzymywać kontakty i dobre relacje z bliskimi, którzy jeszcze nie odeszli, rozwijać swoje pasje i kochać zwierzęta.

Spotkanie zorganizowane z okazji Dnia Papieskiego: zarówno Msza św. w intencji tegorocznych powodzian, jak i wykład Ks. prof. Patera, zgromadziło wielu uczestników.

W wykładzie uczestniczyło około 60. osób. th.

Autorka zdjęć Ewa Hoppe.