Kościół – nie muzeum a projekt awangardowy to temat inspirujący do refleksji nad fundamentem i istotą chrześcijaństwa oraz rolą jaką pełnią w niej kościoły.
Ks. prof. Michał Paluch OP rozpoczął swój wykład od ukazania początków Kościoła (przez pierwsze tysiąclecie chrześcijanie stanowili jedność) oraz podania argumentów, historycznie udowodnionych, na jego powstanie. Zaliczył do nich:
1. Powołanie 12. Apostołów na wzór dwunastu pokoleń Izraela.
2. Nauczanie i czynienie znaków uwiarygadniających jego wszechmoc.
3. Ustanowienie nowego prawa wyrażonego w Kazaniu na Górze.
4. Przekazanie władzy Piotrowi – „Paś owce moje ..” , „Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego. Cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie…”
5. Ostatnia wieczerza – ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
Każdy z tych argumentów został oparty na materiałach źródłowych, najczęściej wywodzących się z Pisma Świętego ale nie tylko i dookreślony w przypisach.
Kolejną kwestią poruszoną w wykładzie było omówienie istoty Kościoła – czym Kościół miał być i tutaj prelegent wymienił:
1. Królestwo Boże przychodzi w Osobie Jezusa Chrystusa.
2. Za pośrednictwem Jezusa Chrystusa przychodzi pełnia nowego życia „Czas się wypełnił bliskie jest Królestwo Boże – nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
3. Nowe życie jest oparte na prawie miłości. Miłowanie Boga i bliźniego polega na umieraniu dla siebie po to żeby żyć dla Boga.
4. Chrześcijańska egzystencja może być wyrażana jako „już i jeszcze nie”. Już to dostęp do nowego życia poprzez sakramenty święte; jeszcze nie – gdyż ciągle walczymy z grzechem.
5. Kościół jest wspólnotą eschatologiczną. Pełnia nowego życia ma objąć wszystkie narody.
Charakteryzując Kościół na przestrzeni wieków ks. prof. Michał Paluch wskazał na fakt, że każda epoka miała swoje uwarunkowania, a niedoskonałość pasterzy jest wkalkulowana w Jezusowy projekt Kościoła. Człowiek jest zdolny do bycia pasterzem, kiedy sam zmierzył się ze swoją słabością. Kryzysy które występują ożywiają drogę Kościoła. Kościół nie upadnie, bo jest w rękach Bożych. Kościół jest awangardą dla świata, który nie poznał jeszcze przemieniającej mocy Chrystusowego życia.
To krótkie streszczenie ponad godzinnego wykładu ks. prof. Michała Palucha OP, który przybył do Gdyni na zaproszenie Klubu Myśli św. Jana Pawła II. W wykładzie uczestniczyło około 30 osób.