Relacja z pobytu na Konferencji KUL

Delegacja z Klubu Myśli Św. Jana Pawła II w Gdyni, korzystając z zaproszenia Instytutu Jana Pawła II przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wzięła udział w  Międzynarodowej Konferencji Naukowo Dydaktycznej  „DAR I NADZIEJA. W 20. ROCZNICĘ ODEJŚCIA ŚW. JANA PAWŁA II”. Konferencja odbywała się w dniach 31 marca i 1 kwietnia. Program Konferencji był bardzo bogaty  i skierowany do różnych grup odbiorców.  Szczególnym zainteresowaniem delegacji naszego Klubu było  Forum Reprezentantów Instytucji Papieskich  oraz  Zwiedzanie miejsc związanych z pobytem Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Lublinie.

Spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, nazywanych również Przyjaciółmi Jana Pawła II, było zorganizowane po raz pierwszy. Najliczniej reprezentowane były miasta Lublin, Kraków, Radom i Warszawa, z Pomorza była tylko nasza delegacja z Gdyni. Uczestników przywitał i spotkanie moderował ks. prof. dr hab. Marek Słomka – dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II KUL. Po wystąpieniach wprowadzających prof. Rocco Buttiglione z Rzymu, prof. Dominiki Żukowskiej – Gardzińskiej z Warszawy oraz ks. dr. Pawła Ptasznika z Lublina nastąpiła otwarta rozmowa o ważnych aspektach działalności  naszych instytucji oraz o kwestiach, które łączą nas wokół Jana Pawła II.

W imieniu Klubu Myśli św. Jana Pawła II  głos zabrała jego przedstawicielka mgr inż. Teresa Hoppe omawiając genezę powstania stowarzyszenia oraz jego działalność. W konkluzji swego wystąpienia zaapelowała do Instytutu Jana Pawła II – KUL w Lublinie o organizowanie takich spotkań co 3 lata, co byłoby inspiracją dla stowarzyszeń rozsianych po całym kraju, działających pioniersko często również w wyalienowaniu. Spotkanie Przyjaciół Jana Pawła II umożliwiło swobodną wymianę doświadczeń i pozwoliło na poznanie różnych możliwości i sposobów popularyzacji wiedzy i zachowania pamięci o św. Janie Pawle II.  Forum trwało 2,5 godziny. Podczas uroczystej kolacji, na którą zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów, spontanicznie nawiązały się przyjazne rozmowy, które zaowocowały nawiązywaniem kontaktów przydatnych w dalszej działalności

W kolejnym dniu pobytu naszej delegacji w Lublinie wybraliśmy się wraz z przewodniczką na zwiedzanie miejsc związanych z pobytem Karola Wojtyły w Lublinie. Pierwszym budynkiem, który odwiedziliśmy było Collegium Norwidianum KUL,  gdzie zwiedziliśmy wystawę o Janie Pawle II. W dalszej kolejności zwiedziliśmy budynek uniwersytecki KUL wraz z jego  dziedzińcem, gdzie przewodniczka opowiedziała ciekawą historią powstania Uniwersytetu , omówiła jego rozwój oraz aktualną działalność.  Z tego miejsca mieliśmy podgląd na Katedrę Etyki w której przez niemalże ćwierć wieku kierownikiem i wykładowcą był ks. prof. Karol Wojtyła.

W części frontonowej dziedzińca znajduje się  pomnik przedstawiający hołd prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego oddany papieżowi Janowi Pawłowi II w dniu inauguracji jego pontyfikatu. Podczas spaceru po mieście zobaczyliśmy  klasztor ss. elżbietanek w którym często nocował Karol Wojtyła  oraz kilka innych obiektów, z którymi Jan Paweł II  jest w Lublinie kojarzony a wśród nich Kościół Akademicki tuż przy KUL -u oraz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i  św. Jana Ewangelisty, gdzie znajduje się słynny obraz Matki Bożej Płaczącej. Przed tym obrazem papież często się modlił, dlatego po drugiej stronie nawy głównej w bocznym ołtarzu został umieszczony piękny obraz Św. Jana Pawła II. Po adoracji tych dwóch obrazów zakończyliśmy  ciekawy i nie zapomniany  spacer szlakiem Karola Wojtyły po Lublinie. th.