Z inicjatywy Instytutu Teologicznego Archidiecezji Gdańskiej i przy współpracy Klubu Myśli św. Jana Pawła II, 19 marca 2025 r. w auli akademickiej Kościoła NSPJ w Gdyni odbył się wykład poświęcony patronowi tego dnia. W wykładzie dr Dorota Dźwig przedstawiła św. Józefa jako postać biblijną, mało znaną lecz arcyważną w historii zbawienia i chrześcijaństwa. Jak ważną rolę w genealogii Jezusa Chrystusa odegrał św. Józef poznajemy z Ewangelii św. Mateusza. W rozdziale 1. autor tekstu natchnionego przedstawia rodowód Józefa począwszy od Abrahama do króla Dawida (14 pokoleń) od czasów Dawida do niewoli babilońskiej kolejne (14 pokoleń ) oraz od czasów przesiedlenia babilońskiego do narodzin Jezusa Chrystusa upływa również 14 pokoleń. (Mt.1.1-17). W tym fragmencie Ewangelii św. Mateusza przedstawiony został dowód, że to św. Józef wywodził się z pokolenia Dawida. Wobec prawa Jezus był przypisany Józefowi – mężowi Maryi a poprzez nadanie synowi Maryi imienia, uczynił go swoją własnością. W taki sposób wypełniło się proroctwo, że Chrystus – Mesjasz jest potomkiem króla Dawida.
W dalszej części wykładu omówione zostały cechy św. Józefa. Począwszy od momentu kiedy dowiedział się że zaślubiona mu Maryja jest w stanie błogosławionym (dla wyjaśnienia wykładowczyni dodała, że w tradycji żydowskiej moment zaślubin był rozumiany jak u nas okres narzeczeństwa) i dopiero po roku od daty zaślubin młodzi zamieszkiwali razem jako małżonkowie, stanowiąc rodzinę. Św. Józef w tym trudnym okresie miał objawienie Anioła, który oznajmia mu, że ma przyjąć brzemienną Maryję do siebie, jako swoją małżonkę. Takich objawień – snów miał św. Józef w swoim życiu 4. Rozpoznawał je jako głos Boży i był posłuszny tym nakazom. W Nowym Testamencie św. Józef jest przywołany 12. razy i ukazany jako człowiek sprawiedliwy, wierny Bogu, odpowiedzialny, pracowity, opiekuńczy . dojrzały do roli męża i ojca. Jest wzorem dla mężczyzn każdego stanu.
W nauczaniu Magisterium Kościoła św. Józef zaistniał dopiero w XV wieku począwszy od soboru w Konstancji w 1416 r. gdzie padła pierwsza formalna wypowiedź na temat św. Józefa jako patrona Kościoła. W kolejnych wiekach w Stolicy Apostolskiej powstawały różne dokumenty na temat tej postaci. W sztuce zaczęły się pojawiać obrazy, rzeźby, pisane były ikony. Św. Józef na obrazach przedstawiany jest z lilią jako symbolem czystości. W kościele powstawały modlitwy, litanie, nowenny, które służyły do wyrażania kultu św. Józefa.
Wykład dr Doroty Dźwig był pouczającym wydarzeniem i miłym akcentem kończącym tegoroczne obchody dnia św. Józefa. Uczestniczyło w nim około 30. osób. th
Autorka zdjęć: Ewa Hoppe