Klub Myśli św. Jana Pawła II co roku włącza się w ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego czcząc w ten sposób pamięć o naszym świętym i wielkim Polaku. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi „Blask Prawdy” i jest oparte na X encyklice papieskiej Veritates Splendor z 1993 r.
Nasze zaproszenie do zmierzenia się z tym tematem przyjął prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Aleksander Bańka, który oprócz pracy naukowej na Wydziale Humanistycznym współpracuje z kilkoma instytucjami kościelnymi. Między innymi jest członkiem Rady Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Świeckich, liderem Centrum Duchowości Ruchu Światło – Życie. Jest też autorem licznych publikacji z dziedziny filozofii.
Prof. Aleksander Bańka swój wykład zatytułowany „Karol Wojtyła – między antropologią a mistyką” oparł na dwóch dokumentach Karola Wojtyły. Pierwszym z nich jest praca doktorska przyszłego papieża napisana i obroniona w 1958 r. na rzymskim uniwersytecie Angelicum ; drugim zaś jest List Apostolski Jana Pawła II „ Nowo millennio ineunte na zakończenie Roku Jubileuszowego 2000” wydany w 2001 r. Zdaniem prelegenta obydwa dokumenty, chociaż dzielą je cztery dekady, zawierają takie samo przesłanie odnośnie duchowości Jana Pawła II, której najpierw sam doświadczył i w sobie rozwijał a następnie przekazał światu w w/w Liście Apostolskim.
Na podstawie notatek z wykładu można to przesłanie streścić w następujący sposób:
- Doświadczenie obecności Boga stanowi początki mistyki, która może być zjawiskiem powszechnym. Człowiek najbardziej się spełnia idąc drogą wiary. Więź z Bogiem prowadzi do głębi.
- Do poznania Boga prowadzi wiara. Poznanie prowadzi do kontemplacji jednoczącej z Bogiem. Jeżeli moją codzienność przeżywam wokół prawdy, że Bóg jest z nami, wówczas moje życie się przebudowuje, ulega całkowitej przemianie.
- Wiara składa się z trzech elementów: przyjęcie doktryny, ufność że Bóg jest przy mnie i posłuszeństwo Bogu. Wiara jest integralną częścią naszej osobowości.
- Normą jest, że człowiek dąży do Boga. Człowiek bez wiary nie jest normalny. Zawsze będzie szukał gdzie indziej i zawsze będzie niezadowolony. Każdy ma łaskę wiary ale ważne jest to co z nią zrobimy.
- Im bardziej uczestniczymy w poznaniu Boga, tym obficiej otrzymujemy łaskę. Wchodzenie w życie mistyczne oczyszcza nas. Możemy doświadczać obecności Boga.
- Świat składa się z dwóch rzeczywistości ciemnej i jasnej. Obecnie żyjemy w ciemności. Jasność możemy spostrzegać jedynie w przebłyskach. Jest ona tak silna, że nas oślepia. Będzie ona w pełni dostępna dla człowieka dopiero po śmierci, kiedy poznamy pełnię Prawdy.
Wykład wzbudził duże zainteresowanie i poruszenie. Zadawane były pytania z sali, na które wykładowca udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Dużym powodzeniem cieszyły się także publikacje prof. Bańki. Sprzedano ich kilkanaście egzemplarzy.
Opracowała – Teresa Hoppe