ZASADY WŁAŚCIWEGO PRZEŻYWANIA RELIGIJNOŚCI

Klub Myśli św. Jana Pawła II w swoich zadaniach umieścił między innymi analizowanie bieżących wydarzeń Kościoła. Należy do nich niewątpliwie wydany w tym roku dokument Komisji Nauki Wiary o właściwym przeżywaniu religijności,  który podczas listopadowego wykładu był omawiany przez dr Dorotę Dźwig. W pierwszej jego części przedstawiona została prawda, że człowiek ze swej natury jest otwarty na istnienie siły sprawczej dzięki której świat powstał.

Szukanie i poznawanie tej prawdy, na przestrzeni wieków przejawiało się w sposób różnorodny. Religia chrześcijańska, w której żyjemy, nie jest efektem ludzkich poszukiwań lecz jest wyrazem Bożej inicjatywy objawionej w narodzie wybranym. W tej części wykładu prowadząca przypomniała wybrane wydarzenia ze Starego Testamentu, opisujące historię ukazywania się Boga.

Druga część wykładu odnosiła się do epoki chrześcijańskiej, w której żyjemy. Szczególną uwagę, zgodnie z założeniami omawianego dokumentu, poświęcona została wypaczeniom, jakie zaistniały w naszym przeżywaniu religijności. Dotyczą one sekularyzacji (zeświecczenia ) oraz nadmiernej gorliwości, skutkującej popadaniem w dewocję. Dobrze ukształtowana religijność musi być zgodna z Bożym Objawieniem przekazywanym w Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła.

Wykład dr Doroty Dźwig był jasną interpretacją dokumentu „ O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności” oraz zachętą do zapoznania się z nim podczas rodzinnych i kameralnych spotkań.

 

Autorka zdęć: Ewa Hoppe